تمیز کردن انواع کفپوش ها

تمیز کردن انواع کفپوش ها  | سنگ، سرامیک، پارکت، موزاییک

تمیز کردن انواع کفپوش ها و مراقبت از آن ها  موضوعی مهمی است که معمولا با آن رو به رو هستیم. تمیز کردن اصولی کفپوش  در افزایش طول عمر مفید آن نقش مهمی دارد.بنابراین دانستن روش های درست  برای تمیز کردن آن ها بسیار ضروری است.

چند نکته برای تمیز کردن کفپوش های سنگی

 • تمیز کردن لکه ها، تا زمانی که لکه ها تازه هستند!

وقتی لکه هایی مانند چربی، مواد غذایی،مواد آرایشی و…روی سنگ ایجاد شده، قبل از اینکه لکه ها روی بافت سنگ تاثیر بگذارند و کهنه شوند باید آن ها را تمیز کرد.

  • تمیز کردن با دستمال مرطوب
   استفاده از یک دستمال مرطوب و آغشته شده به آب و صابون بهترین راه برای تمیز کردن لکه هایی است که تازه ایجاد شده اند بدون اینکه کمترین آسیبی به سنگ وارد کنند.
 • از محلول های اسیدی استفاده نکنید!

از محلول ها و تمیز کننده های اسیدی برای تمیز کردن لکه های سنگ استفاده نکنید زیرا درخشندگی و زیبایی سنگ را از بین می برد.

 • استفاده از جاروبرقی

برای تمیز کردن ذرات روی سنگ می توان از جاروبرقی استفاده کرد اما نه از مدل های قدیمی این جارو ها. زیرا باعث ایجاد خراشیدگی روی سطح سنگ میشود.

 • استفاده از شوینده های مخصوص

در صورتی که لکه های ایجاد شده به راحتی پاک نشوند و آثار آن ها روی سنگ باقی بماند، باید از شوینده های مخصوص هر لکه استفاده کرد.این شوینده ها برای انواع مختلف لکه ها و متناسب با انواع مختلف سنگ ها در بازار موجود هستند که می توانند با کمترین آسیب به  سنگ لکه ها را تمیز کنند.

 

تمیز کردن سطوح سرامیکی:

 • برای تمیز کردن سطوح سرامیکی راه های زیادی وجود دارد اما برای جلوگیری از ثابت ماندن  لکه روی سرامیک لازم است که لکه ی ایجاد شده تا زمانی که تازه است، سریعا پاک شود تا آثار آن روی سرامیک باقی نماند.
 • استفاده از ترکیب مواد شوینده ای مانند : پودر های لباسشویی، مواد ظرف شویی و…با آب، برای تمیز کردن لکه های روی سرامیک بسیار مناسب است به این صورت که : محلول را روی لکه ریخته و چند دقیقه صبر کنید سپس با یک پارچه نرم و یا حوله اقدام به تمیز کردن سطح مورد نظر کنید.

گاهی لکه ها جدی تر از آنی هستند که بتوان آن ها را با یک دستمال نرم تمیز کرد! در این صورت می توان برای خراشیدن لکه از فرچه های نرم استفاده کرد.

 

 • از جمله ترکیبات دیگری که معمولا در تمیز کردن سرامیک ها مورد استفاده قرار میگیرد، مخلوط جوش شیرین، سرکه و آمونیاک با آب گرم است. این ترکیب برای تمیز کردن لکه هایی که مقاومت بالایی دارند استفاده میشود.

 

 

 • بعضی لکه ها به راحتی و با این روش های خانگی از بین نمی روند. در این صورت لازم است که از مواد شوینده ی مخصوص برای تمیز کردن لکه ها استفاده کرد.این شویند ها با توجه به انواع مختلف لکه ها در بازار موجود می باشند.

 

تمیز کردن پارکت و لمینت :

 

 • نکته مهم در تمیز نگه داشتن پارکت و لمینت، استفاده از جارو برقی است.سطح پارکت ها و لمینت ها را باید به طور مداوم با جارو تمیز کرد.

 

 • در صورت ایجاد شدن لکه روی پارکت های چوبی می توان از یک دستمال مرطوب برای از بین بردن لکه ها استفاده کرد و اگر لکه با این کار از بین نرفت از شوینده ها و مواد تمیز کننده ی مخصوص پارکت می توان استفاده کرد.

 

 • با وجود اینکه لمینت ها طوری ساخته شده اند که در برابر آب مقاوم باشند اما برای تمیز کردن لکه از روی لمینت باید توجه شود که تا حد امکان از تماس مستقیم آب دور بماند و با یک دستمال مرطوب اقدام به تمیز کردن لکه کرد.

 

تمیز کردن کف پوش های موزاییکی:

تمیز کردن سطوح موزاییکی کار چندان دشواری نیست. این سطوح را میتوان به راحتی با تی های شست و شو و آب تمیز کرد. سطوح موزاییکی با انواع مختلف مواد شوینده سازگاری دارد و آسیبی به آن وارد نمی شود.

 

به طور کلی در این  نوشته تلاش کردیم تا راه های ساده برای تمیز کردن انواع کفپوش ها با کمترین آسیب را به شما معرفی کنیم اما در کنار تمام این روش ها شما  میتوانید در کمترین زمان و کمترین آسیب به سطوح سنگی، سرامیکی و…. از مواد شوینده ی مخصوص آکمی استفاده کنید. شرکت آکمی آلمان برای انواع مختلف لکه ها، شوینده های مخصوصی ارائه کرده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *